Europejski Dzień Prostaty

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Ma on zwiększyć świadomość na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcić mężczyzn do profilaktyki.

Proste badanie u specjalisty oraz pomiar poziomu białka PSA (antygenu swoistego dla prostaty – ang. Prostate-Specific Antigen) wystarczą do wykrycia raka na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jego rozwoju. Warto o tym głośno mówić, bo aż 10 proc. procent mężczyzn w wieku 50 lat jest bezpośrednio zagrożonych rozwojem raka prostaty. 

Rak prostaty atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45. roku życia. Dotyka ok. 30 proc. mężczyzn po 50. roku życia i aż  80 proc. po 80. roku życia. Ma najczęściej charakter pierwotny –  wcześnie wykryty może być wycięty razem z gruczołem zanim nastąpi przerzut do innego narządu lub do kości.

Łagodne powiększenie prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego –  dotyczy ponad 2 milionów mężczyzn w Polsce. Odsetek chorych rośnie wraz z wiekiem. 

Regularne kontrole urologiczne pozwalają zmniejszyć dolegliwości spowodowane łagodnym rozrostem prostaty, ale przede wszystkim dają szansę na wykrycie raka prostaty w jego wczesnej fazie zaawansowania, pozwalającej na całkowite wyleczenie. Wczesne rozpoznanie schorzenia pozwala na podjęcie właściwej terapii i szybkie złagodzenie dolegliwości. Niestety, niewielu mężczyzn zgłasza się regularnie na badanie prostaty – głównie z powodu wstydu (jest to badanie per rectum – palcem przez odbyt). 

Źródło: pulsmedycyny.pl