Poradniki

Z ochotą po zdrowie
Poradnik dla serniorów

W poradniku znajdą Państwo metody profilaktyki i wczesnego rozpoznawania objawów najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory czy demencja. Dzięki współpracy z lekarzami poradnik zawiera też wskazówki odnośnie zalecanych badań kontrolnych i postępowania w przypadku podejrzenia choroby lub pogorszenia stanu zdrowia.

Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się
Poradnik dla pacjenta i opiekuna

W chorobie nowotworowej najtrudniejsze jest zmobilizowanie się do walki. Jednym się to udaje szybciej, drudzy mają z tym ogromny problem. Ale największym wrogiem w tej mobilizacji jest ból. Wmoim przypadku każde uśmierzenie bólu dawało nadzieję, a nadzieja, choćby jej skrawek, jest fundamentalną rzeczą, której trzeba się uczepić w czasie choroby. Jerzy Stuhr

Rak nerki
Poradnik dla pacjentów i ich bliskich

Przedstawiamy Państwu Poradnik poruszający tematykę związaną z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych nerek, opracowany przez zespół Fundacji Wygrajmy Zdrowie. Niniejszy poradnik powstał z myślą o pacjentach oraz ich bliskich, którzy doświadczają choroby nowotworowej, tak aby w jednym miejscu mogli znaleźć bazę wiedzy na temat raka nerki, zrozumieć jego specyfikę, poznać możliwości terapeutyczne oraz zasady monitoringu choroby, jak również zagadnienia dotyczące jakości życia w chorobie.

Nowotwór prostaty
Poradnik pacjenta

Początek choroby zwykle przychodzi jak grom z jasnego nieba. Niespodziewany i nieoczekiwany. Pierwsze objawy, oczekiwanie, diagnoza… Choroba, to nowe doświadczenie w życiu każdego człowieka. Spotkania z lekarzami pierwszego kontaktu, specjalistami, urologami, onkologami, godziny w poczekalniach przychodni i szpitali. Z tyłu głowy zasłyszana fraza „rak to nie wyrok”. Diagnoza choroby nie przesądza o niczym, nie skre- śla planów, aspiracji, ambicji. Wręcz przeciwnie – potęguje do działania i determinuje do walki o siebie.

Ambasador zdrowia
Zdrowy i aktywny tryb życia

W dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani informacjami, jak dbać o zdrowie. Niestety, często nie da się rozpoznać, które z tych treści są rzetelne, a które są jedynie kolejną modną nowinką. Wiemy, że mamy się dużo ruszać, dobrze się odżywiać oraz pilnować kalendarza badań profilaktycznych. Ale czy to wszystko? I co zrobić, kiedy już jesteśmy chorzy? Nie zawsze te same zalecenia dla zdrowego człowieka mają zastosowanie u chorego. Poradnik ten powstał z myślą, aby pomóc rozwiać wątpliwości i przekazać najważniejsze zasady utrzymania zdrowia oraz wspomagania procesów zdrowienia.

Pacjenci Pacjentom w neurologii
Rola odżywiania w chorobach neurologicznych

Stworzony przez ekspertów poradnik dla pacjentów neurologicznych, ich bliskich oraz opiekunów poświęcony jest trzem głównym chorobom ukłacu nerwowego: udarowi mózgu, chorobie Alzheimera oraz chorobie Parkinsona. Zawiera podstawowe informacje na temat tych chorób, sposobie ich leczenia, rehabilitacji oraz roli odżywiania związanej zarówno z ryzykiem zachorowania jak i interwencji żywieniowej w chorobie.