Rak pęcherza moczowego w Polsce jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym. Częściej występuję u mężczyzn niż kobiet, znacznie częściej u palaczy tytoniu, pracowników przemysłu chemicznego, narażonych na aminy armatyczne, farby, garbniki, lakiery. Najczęstszym objawem nowotworu pęcherza jest krwawienie z moczem, może to być czasem pojedynczy epizod krwawienia. Ważne jest by tego nie lekceważyć, wykonać badanie ogólne moczu i badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego.

Rak pęcherza może naśladować objawy zapalenia, powodując częste i bolesne oddawanie moczu. Nowotwór pęcherza moczowego może rozwijać się początkowo powierzchownie, lecz zazwyczaj po upływie czasu wrasta głęboko w ścianę pęcherza moczowego. Najczęściej stosowaną metodą leczenia raka powierzchownego jest przezcewkowe usunięcie zmiany w pęcherzu moczowym z następowymi wlewkami dopęcherzowymi z immunoterapii szczepionką BCG lub chemioterapii. Pomimo takiego postępowania w trakcie obserwacji u ok. 30 proc. chorych dochodzi do nawrotu choroby lub progresji w postać inwazyjną. 

Badania
W przypadku podejrzenia guza w pęcherzu moczowym chory powinien udać się do urologa, który może zalecić wykonanie zabiegu tzw. cystoskopii ( oglądanie pęcherza moczowego przez urządzenie optyczne zakładane przez cewkę moczową) lub od razu zakwalifikować chorego do przezcewkowego usunięcia guza. Usunięty guz jest oceniany w badaniu mikroskopowym przez patologa, który ustala czy jest to nowotwór łagodny (tzw. brodawczak) czy złośliwy, oraz jak głęboko wrasta on w ścianę pęcherza moczowego. Dodatkowo wskazane jest wykonanie innych badań oceniających stan narządów wewnętrznych ( np. rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej lub tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy). 

Leczenie 
W powierzchownym raku pęcherza moczowego leczenie ma zapobiegać nawrotowi nowotworu. W stadium inwazyjnym, (gdy nowotwór wrasta głęboko w ścianę, mięsień pęcherza) podstawową metodą leczenia raka pęcherza moczowego jest całkowite operacyjne usunięcie pęcherza, czyli tzw. radykalna cystektomia. Po usunięciu pęcherza moczowego, urolog podczas operacji może u pacjenta wytworzyć tzw. zastępczy pęcherz z jelita – wtedy po operacji mocz z nerek przedostaje się do pęcherza jelitowego i dalej podobnie jak przed zabiegiem wydobywa się przez cewkę moczową. Innym sposobem jest wytworzenie tzw. urostomii – wówczas mocz z obu nerek wydobywa się przez wytworzony na skórze brzucha otwór, wokół którego przykleja się szczelne, jednorazowe woreczki, gdzie zbiera się mocz. Część z chorych z zaawansowanym nowotworem pęcherza moczowego może wymagać dodatkowo chemioterapii lub naświetlań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *