Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego po raz piętnasty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Został on ustanowiony w lutym 2000 roku na Światowym Szczycie Walki z Rakiem. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

W tym roku Światowy Dzień organizowany jest pod hasłem: „Nie poza nami” (Not beyond us), mając na celu pokazanie pozytywnego i aktywnego podejścia do walki z rakiem. Misją jest podkreślenie, iż na każdym etapie choroby nowotworowej istnieją rozwiązania wspomagające pacjentów onkologicznych i są one w naszym zasięgu. 
 
Po raz piętnasty z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii odbędzie sie z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem – Dzień Drzwi Otwartych 7.02.15 (sobota), podczas którego będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem nowotworów.
Program Dnia Drzwi Otwartych, podobnie jak w latach ubiegłych obejmuje:

  • rozpowszechnianie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem  i innych materiałów edukacyjnych propagujących postawy prozdrowotne i czujność onkologiczną,
  • wykonywanie badań przesiewowych i innych służących wczesnemu wykrywaniu nowotworów
  • udzielanie prostych porad onkologicznych,
  • zwiedzanie oddziałów i zakładów diagnostyczno-leczniczych,
  • prowadzenie wykładów i pogadanek na tematy profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i możliwości skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania.

Szczegółowa lista ośrodków onkologicznych biorących udział w Akcji oraz programu Dnia Drzwi Otwartych do pobrania na stronie Polskiej Unii Onkologii.
 
Pamiętajmy, że profilaktyka ratuje życie i zdrowie!
 
WAŻNE! Od 1 stycznia 2015 roku w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lekarz POZ może wystawić Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, która uprawnia do wykonania badan diagnostycznych, wizyt u specjalistów i w szpitalu bez kolejek. Szczegółowe informacje znajdują się na www.pakietonkologiczny.gov.pl. Praktyczny poradnik dla pacjentów przygotowała PKPO –  http://pkopo.pl/download/Glos10pakietonkologiczny191214.pdf