24 czerwca Światowy Dzień Osteoporozy

Osteoporoza uznana została przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Narażona jest na nią co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat. Należy pamiętać, że na osteoporozę chorują także mężczyźni.

Problemem jest nadal ograniczony dostęp do odpowiedniej diagnostyki i terapii osteoporoz, które nie tylko generują wysokie koszty leczenia złamań osteoporotycznych, ale przede wszystkim skutkują niepełnosprawnością i utratą samodzielności osób starszych. Zapobieganie, wczesne diagnostyka i odpowiednie leczenie osteoporozy są wyzwaniem starzejącego się polskiego społeczeństwa, dlatego problem powinien być traktowany priorytetowo.

Wczesne rozpoznanie utraty tkanki kostnej umożliwia rozpoczęcie leczenia mające na celu zapobieganie złamaniom. Najpowszechniejszym sposobem diagnostyki osteoporozy jest badanie gęstości mineralnej kości, czyli densytometria.

Czynników ryzyka osteoporozy:

  • zmniejszenie wzrostu o 3 cm lub więcej – dlatego ważne jest regularne mierzenie się po skończeniu 50. roku życia.
  • wczesna menopauza (przed 40. rokiem życia),
  • wystąpienie złamania biodra u jednego z rodziców,
  • brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu.

W profilaktyce osteoporozy wskazane jest uzupełnianie niedoborów wapnia i (lub) witaminy D w organizmie. Ważne jest także zachowanie aktywności fizycznej – regularne ćwiczenia pomagają zachować odpowiednią masę mięśniową i poprawiają gęstość kości, co zapobiega ich złamaniom.

Sprawdź ryzyko wystąpienia załamania osteoporytycznego – wypełnij kalkulator FRAX:

https://www.sheffield.ac.uk/FRAX/tool.aspx?lang=po