Choroba to nie wyrok

Dziś, 16 lipca w Gazecie Wyborczej ukazała się kolejna edycja projektu Wydawnictwa Medical Media Solutions pt.: „Choroba to nie wyrok”. Publikacja jest dedykowana trzem bardzo ważnym tematom: polskiej i światowej diabetologii, pacjentom chorym na IPF i środowisku medycznemu, które je diagnozuje a także edukacji na temat jakości życia osób żyjących z HIV.

Projekt powstał dzięki wspaniałemu wsparciu profesor Alicji Wiercińskiej-DrapałoDariusza Klimczaka prezesa Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF, dr Katarzyny Lewandowskiejprofesora Edwina Gale oraz profesora Grzegorza Dzidy. W publikacji znajdziecie też głos Beaty Ambroziewicz prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów oraz Jerzego Magiera autora portalu mojacukrzyca.org, który od 23 lat choruje na cukrzycę typu 1.

CUKRZYCA

Cukrzyca jest jednostką chorobową, w której wiedza pacjenta oraz jego współpraca z lekarzem ma kluczowe znaczenie. Warto przytoczyć stwierdzenie, sformułowane w latach ’30 XX w. przez dr Elliotta Joslina – „Pacjent z cukrzycą, który wie więcej o swojej chorobie, żyje dłużej”. Do dziś to zdanie nie straciło na aktualności!

Polecamy Waszej uwadze naszą rozmowę z prof. Grzegorzem Dzidą na temat związku cukrzycy z niewydolnością serca, wypowiedź Beaty Ambroziewicz o potrzebie zintegrowanych działań w walce z redukcją powikłań sercowo-naczyniowych, materiał Jurka magiery o potrzebach pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz wywiad z prof. Edwinem Gale o procesie dopasowywania insulinoterapii.

EDUKACJA A JAKOŚĆ ŻYCIA

Polityka zdrowotna HIV w naszym kraju w postaci: punktów anonimowego testowania; powszechnego, bezpłatnego leczenia antyretrowirusowego, dostępnego dla wszystkich zakażonych jest oceniana wzorcowo. Przed jakimi wyzwaniami stoi więc współczesny proces leczenia HIV, jak wygląda ocena jakości życia pacjentów i w jaki sposób powinny być uwzględniane ich potrzeby – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w rozmowie z profesor Alicją Wiercińską-Drapało.

POTRZEBA SZYBKIEJ I WŁAŚCIWEJ DIAGNOZY

Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) należy do dużej grupy chorób śródmiąższowych płuc i jest obecnie chorobą nieuleczalną. Nie jest znana przyczyna wystąpienia tej choroby i to m.in. sprawia, że jest ona dość trudna do rozpoznania. IPF często mylony jest z innymi schorzeniami płuc. Pełne rozpoznanie idiopatycznego włóknienia płuc jest procesem złożonym i wymaga współpracy pulmonologa, radiologa, a niekiedy również patomorfologa. Problematykę IPF podejmuje w publikacji Dariusz Klimczak prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF wraz dr Katarzyna Lewandowska.

Zapraszamy do lektury >>